KOLEKCJA POMORSKIEJ, ciekawostki

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

KOLEKCJA "POMORSKIEJ"

Toruński hejnalista

Starszy ogniomistrz Edward Kojtko i jego trąbka.
Fot. Andrzej Kamiński


Nie zawiedliśmy się. Zaledwie ukazała się pierwsza z reprodukcji pocztówek dawnego Torunia, a już do redakcji zgłaszają się osoby, które przynoszą zdjęcia miasta sprzed lat.

     W piątek rozpoczęliśmy drugą serię "Kolekcji "Gazety Pomorskiej", w ramach której do magazynowych wydań dołączamy reprodukcje pocztówek Torunia sprzed 70 i więcej lat. Zaczęliśmy od budynku straży pożarnej przy ul. Prostej. Widokówce towarzyszył artykuł o dziejach toruńskich strażaków.
     Pisaliśmy w nim m.in., że przed zbudowaniem, na początku XX wieku, remizy siedzibą ogniomistrzów był Ratusz Staromiejski. Przez całą dobę na wieży dyżurował strażak, który gdy wypatrzył pożar grał specjalny, alarmowy hejnał na trąbce. Podobnie było w innych miastach. Pozostałością tamtych czasów jest, grany każdego dnia, przez strażaków hejnał mariacki z Krakowa. W Toruniu też tak było. Najsłynniejszym strażackim hejnalistą był starszy ogniomistrz Edward Kojtko.
     - Jeszcze do 1981 roku, codziennie, w południe grał hejnał z wieży ratuszowej. Zawsze w nienagannie białych rękawiczkach - wspomina pan Andrzej Kamiński, który przyniósł nam zdjęcie hejnalisty.
     W piątek kolejna widokówka do kolekcji, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Tym razem z przedwojennym ratuszem Podgórza. Wszystkich Czytelników, którzy chcieliby podzielić się z nami wspomnieniami i zdjęciami z dawnego Torunia prosimy o telefon pod numer 65-214-70 lub kontakt listowny: "Gazeta Pomorska", ul. Głowackiego 20, 87-100 Toruń.

                                                                                                       (pan)

Prom do Podgórza

Ta pocztówka zostanie dołączona do jutrzejszej "Pomorskiej"


Za 19 dni minie 80 lat jak Podgórz odzyskał prawa miejskie.

     Do jutrzejszego wydania "Pomorskiej" dołączymy kolejną, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Okręgowego, reprodukcję pocztówki Torunia sprzed lat. Tym razem widnieje na niej podgórski ratusz. Widokówce towarzyszyć będzie artykuł opisujący burzliwe dzieje Podgórza. Miasta, które kilka razy przenoszono, które traciło i odzyskiwało prawa miejskie. Ostatni raz, ponownie, Podgórz stał się miastem 29 grudnia 1924 roku.
     Z tej okazji, w najbliższą sobotę, o 15.00 w "Domu Muz" przy ul. Poznańskiej 52 odbędą się jubileuszowe uroczystości. Uświetnią je członkowie Bractwa Kurkowego, orkiestra kameralna Społecznego Ogniska Artystycznego oraz archeolodzy (Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska mówić będzie o "najstarszych reliktach Nieszawy") i historycy (Marek Orłowski przedstawi dzieje Podgórza). Zaplanowano też wernisaż wystawy okolicznościowej dokumentującej życie i sukcesy sportowe Melanii Sinoradzkiej, podgórzanki, olimpijki z Londynu z 1948 roku. Spotkanie (wstęp wolny) zakończy pokaz filmu "Listonosz".

 

(pan)

9 Grudnia 2004

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katek.htw.pl
  • © 2009 Zaopiekuj się moim sercem - zostawiłem je przy tobie. - Ceske - Sjezdovky .cz. Design downloaded from free website templates