[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KRĘGOSŁUP
Kręgosłup ( columna vertebralis ) składa się z kości , zwanych kręgami ( vertebrae ). Kręgi łącząc się ze sobą tworząc elastyczny słup będący osią tułowia . Górny koniec kręgosłupa podpiera czaszkę , dolny łączy się kośćmi miednicy. Wewnątrz kręgosłupa leży rdzeń kręgowy.
Kręgosłup składa się z 33-34 kręgów i dzieli się na pięć odcinków .
Typowy kręg składa się z trzonu , łuku oraz 7 wyrostków.
Masywnie zbudowany trzon kręgu zwrócony jest ku przodowi . Do jego tylnej powierzchni przylega łuk , który zamyka od tyłu otwór kręgowy, będący odcinkiem kanału kręgowego . Z łukiem łączą się 2 pary wyrostków stawowych służących do połączenia z sąsiednimi kręgami i stąd znajdują się na nich powierzchnie stawowe. Symetrycznie położone wyrostki poprzeczne służą między innymi jako miejsce przyczepu mięśni . Wyrostek kolczysty przymocowuje się na tylnej części łuku mocną dźwignię dla mięśni . Kształt kręgów zmienia się w zależności od odcinka kręgosłupa , z którego pochodzą .
Kręgi szyjne mają mały i spłaszczony w kierunku strzałkowym trzon. Wyrostki stawowe są niskie , ich powierzchnie stawowe ustawione skośnie w stosunku do płaszczyzny poziomej. Wyrostki poprzeczne , rozdwojone na końcach . przebite są pionowo otworem wyrostka poprzecznego , przez który przechodzi tętnica kręgowa . Otwór kręgowy ma kształt trójkątny.
1-szy krąg szyjny – kręg szczytowy ( atlas ). Nie ma on trzonu , lecz składa się z 2 łuków : przedniego i tylnego. Miejsca ich połączenia są zgrubiałe i noszą nazwę części bocznych. Na tylnej powierzchni łuku przedniego leży dołek zębowy służący do połączenia z zębem kręgu obrotowego. Na częściach bocznych leżą dołki stawowe górne do połączenia z kłykciami kości potylicznej i dolne , przylegające do odpowiednich powierzchni stawowych kręgu obrotowego.
2-gi kręg szyjny – kręg obrotowy . Wydłużony ku górze trzon tworzy ząb kręgu obrotowego. Przednia powierzchnia stawowa zęba przylega do dołka zębowego kręgu szczytowego , powierzchnia tylna – do więzadła poprzecznego.
Ostatni 7-my kręg szyjny ma długi wyrostek kolczysty i stąd został nazwany kręgiem wystającym ( vertebra prominens ).
Kręgi piersiowe są większe od kręgów szyjnych . Trzony kręgowe są płaskie , ich wymiar strzałkowy jest większy od poprzecznego . Wyrostki stawowe są długie , ich powierzchnie stawowe ustawione w płaszczyźnie zbliżonej do czołowej . Długie i pochylone ku dołowi wyrostki kolczyste zachodzą na siebie dachówkowato.
Na zgrubiałym końcu długich wyrostków poprzecznych leży dołek żebrowy wyrostka poprzecznego , służący do połączenia się z guzkiem żebra. Na bocznych powierzchniach trzonów w sąsiedztwie krawędzi znajdują się dołki żebrowe . Dołki dwóch sąsiadujących kręgów tworzą powierzchnie stawowe , służące do połączenia z głowami żeber.
Kręgi lędźwiowe , największe mają trzony nerkowatego kształtu . Ich wymiar poprzeczny jest większy od strzałkowego . Duże wyrostki stawowe ustawione sa strzałkowo . Wyrostki poprzeczne cienkie i długie są właściwie szczątkowymi żebrami , stąd też noszą one nazwę wyrostków żebrowych. Wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowych są wysokie , silnie rozwinięte i ustawione poziomo w płaszczyźnie strzałkowej.
Kość krzyżowa ( os sacrum ) powstała ze zrośnięcia się ze sobą 5 –ciu kręgów krzyżowych . Ma kształt zwężającego się ku dołowi graniastosłupa. Wyróżniamy w niej podstawę zwróconą ku górze , oraz wierzchołek, zwrócony ku tyłowi dołowi . Od przodu znajduje się gładka powierzchnia miedniczna , grzbietowa powierzchnia kości krzyżowej jest nierówna . Na powierzchni miednicznej widoczne są cztery pary otworów krzyżowych miednicznych , które łączą się z kanałem krzyżowym. Na nierównej powierzchni grzbietowej miednicznej widoczne są cztery pary otworów krzyżowych miednicznych , które łączą się z kanałem krzyżowym . na nierównej powierzchni grzbietowej znajdują się grzebienie , powstające ze zrośnięcia się odpowiednich wyrostków kolczystych . Wyrostki stawowe utworzyły grzebienie krzyżowe pośrednie , a wyrostki poprzeczne grzebienie boczne . Między grzebieniami pośrednimi i bocznymi leża otwory krzyżowe grzbietowe . Wzdłuż kości krzyżowej biegnie kanał krzyżowy – przedłużenie kanału kręgowego . Kanał kończy się rozworem krzyżowym . Na masywnie zbudowanych częściach bocznych kości krzyżowej leża powierzchnie uchowate , łączące się z podobnymi powierzchniami kości miednicznej.
Kość guziczna ( os coccygis ) ma u człowieka charakter szczątkowy . W skład niej wchodzi 4 lub 5 kręgów , mających postać trójkątnych lub okragłych kostek. Podstawa kości guzicznej łączy się z kością krzyżową.
SZKIELET KLATKI PIERSIOWEJ
Szkielet klatki piersiowej składa się z 12 kręgów piersiowych , 12 par żeber i mostka .
Żebra ( costae ) mają postać wygiętych półksiężycowato blaszek kostnych . Każde z nich ma koniec przedni , czyli mostkowy , trzon i koniec tylny – kręgosłupowy.
Koniec przedni kości żebrowej łączy się z chrzęstnym przedłużeniem żebra , zwanym chrząstką żebrową . Zgrubiały koniec tylny żebra nosi nazwę głowy żebra . Nieco bocznie od niej leży guzek żebra . Głowa żebra łączy się z dołkami żebrowymi leżącymi na krawędziach trzonów kręgowych . Guzek żebra jest miejscem połączenia stawowego z dołkiem żebrowym wyrostka poprzecznego.
Trzon żebra ma wypukłą powierzchnię zewnętrzną i wklęsłą wewnętrzną . Przy dolnym , ostrym brzegu żebra znajduje się płytka bruzda żebra , w której biegną naczynia i nerwy międzyżebrowe.
W zależności od sposobu połączenia żeber z mostkiem dzielą się one na :
1) żebra prawdziwe 1-7 , dochodzące bezpośrednio do mostka i łączące się z nim chrząstką żebrową
2) żebra rzekome 8-10 , łączące się z mostkiem pośrednio poprzez chrząstkę żebra położonego wyżej
3) żebra wolne 11-12 , nie mające połączenia z mostkiem , leżące swobodnie w ścianie brzucha.
Mostek ( sternum ) należy do nieparzystych kości ustroju. Ma on kształt płaskiej kości ograniczającej od przodu klatkę piersiową .
Rozróżniamy :
- rozszerzoną część górną – rękojeść mostka
- wydłużoną część środkową – trzon mostka
- małą zwężającą się część dolną – wyrostek mieczykowaty
Rękojeść łączy się z trzonem pod kątem rozwartym od tyłu , nazywanym kątem mostka.
Na górnej krawędzi rękojeści znajduje się wcięcie szyjne . Po obu jego stronach leżą wcięcia obojczykowe łączące się z obojczykami . Na bocznych krawędziach rękojeści mostka leżą wcięcia żebrowe żeber 1 i 2 . Na krawędziach trzonu mostka znajdują się wcięcia dla żeber od 3 do 6 . Wcięcie dla żebra 8-go znajduje się na granicy między trzonem a wyrostkiem mieczykowatym.
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
© 2009 Zaopiekuj się moim sercem - zostawiłem je przy tobie. - Ceske - Sjezdovky .cz. Design downloaded from free website templates