[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Katarzyna Czaja
KONSPEKT LEKCJI AUDYCJI MUZYCZNYCH W KLASIE IV
TEMAT Tylko 4 struny, a tak wiele piękna. Instrumenty strunowe, smyczkowe.
CELE Utrwalenie wiedzy o instrumentach smyczkowych, budowa instrumentów, wykorzystanie w orkiestrze ,zespołach
CELE SZCZEGÓŁOWE Uczeń zna - rodzaje instrumentów strunowych, smyczkowych
- budowę instrumentów, sposób wydobycia dźwięków
- barwę dźwięku poszczególnych instrumentów
UCZEŃ POTRAFI - Wymienić instrumenty smyczkowe, wskazać różnice w budowie
- Zna określenia artykulacyjne
-Wskazać miejsce w którym znajdują się poszczególne instrumenty w orkiestrze, zespołach
-Wykonać ćwiczenia związane ze wskazaniem różnic budowy i sposobu wykonywania dźwięków na instrumentach smyczkowych.
-Rozpoznać barwę poszczególnych instrumentów
-Wymienić rodzaje zespołów w których grają instrumenty i smyczkowe (kwintet smyczkowy, kwartet smycz. Solo, duet, tria itp.)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE Instrument jako środek dzięki któremu prezentujemy rodzinę instrumentów smyczkowych - kontrabas
Przykłady z literatury muzycznej
· Antonio Vivaldi- Cztery pory roku - Wiosna-cz.1 Allegro op.8 [2min]
· C. Saint- Saens -Taniec słonia- prezentacja na lekcji
· Grażyna Bacewicz (1909-1969)- koncert na altówkę i orkiestrę. cz.3 [1,5min]
· Nicolo Paganini(1782-1840) –Kaprys nr 24 a-moll na skrzypce [1,5min]
· Camil Saint-Saens (1835-1921)- Karnawał zwierząt – cz. Łabędź na fortepian I wiolonczelę [1,5min]
· Johan Vanhal (1739-1813)- Koncert na kontrabas Es-dur Finał-allegro [1,5min]
Karty ćwiczeń
PLAN LEKCJI
I WSTĘP Powitanie uczniów
II ROZWINIĘCIE Wprowadzenie teoretyczne do zajęć
Budowa instrumentów smyczkowych oraz sposoby wydobycia dzwięku na podstawie budowy kontrabasu
Wysłuchanie fragmentów z literatury muzycznej
Wykonanie ćwiczeń związanych z tematem instrumentów smyczkowych
III Zakończenie Podsumowanie lekcji
Pożegnanie
PRZEBIEG LEKCJI
I Wejście do Sali , przygotowanie do lekcji [2’]
II Słuchamy utworu który nawiązuje do tematu lekcji. Przypomnienie nabytej już wiedzy na dany temat.
- koncertu Antonio Vivaldi- Cztery pory roku - Wiosna-cz.1 Allegro op.8 [2min]
III Rozdanie kart pracy ucznia
IV Wykonanie zadań wskazanych w karcie pracy [30 min]
- Prezentacja kontrabasu
- Uczniowie wymieniają znane im instrumenty smyczkowe
- Budowa instrumentów smyczkowych na podstawie budowy kontrabasu
-Dzieci wymieniają z partytury instrumenty smyczkowe tam występujące
- Wymieniają rodzaje zespołów instrumentalnych w których występują instr. smyczkowe
- Uczniowie słuchają fragmentów utworów z literatury muzycznej z wskazaniem instrumentów, które występują w danym utworze oraz sposób wydobycia dżwięku. Charakter, odczucia uczniów.
1.Grażyna Bacewicz (1909-1969)- koncert na altówkę i orkiestrę. cz.3 [1,5min]
2.Nicolo Paganini(1782-1840) –Kaprys nr 24 a-moll na skrzypce [1,5min]
3.Camil Saint-Saens(1835-1921)- Karnawał zwierząt – cz. Łabędź na fortepian I wiolonczelę [1,5min]
4.Johan Vanhal(1739-1813)- Koncert na kontrabas Es-dur Finał-allegro [1,5min]
III Podsumowanie [ 10min]
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
© 2009 Zaopiekuj się moim sercem - zostawiłem je przy tobie. - Ceske - Sjezdovky .cz. Design downloaded from free website templates