[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO
Data: 16.05.2006
Prowadząca:
Klasa: I SP
Temat: „Polska- nasza ojczyzna”
Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności określania położenia danych miast i regionów na mapie,
-zapoznanie uczniów z treścią wierszy o Polsce,
-doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez kolegów
i nauczyciela oraz wypowiadania się na ich temat,
- doskonalenie umiejętności układania i pisania zdań,
- zapoznanie z informacjami dotyczącymi symboli narodowych.
Cele szczegółowe:
- poprawnie przyporządkuje nazwy miast, regionów oraz przedmioty, miejscom na mapie,
- odpowie na pytania dotyczące treści czytanych utworów
- odnajdzie w tekście fragmenty dotyczące skojarzeń z ojczyzną
-wypowie się na temat symboli narodowych,
-napisze własne skojarzenie z ojczyzną
Metody kształcenia:
-słowna
-oglądowa
-czynna
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: kontur i mapa Polski, kartoniki z nazwami, plecak, wiersze, obrazki, czyste karteczki, muszle, figurki pary krakowskiej, kamienia, latarenka, statek w butelce, sieć rybacka, bursztyn, kierpce, gorset krakowski, piasek
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu
Przyporządkowanie nazw miast i regionów miejscom na mapie, ułożenie hasła z rozsypanki literowej.
GDAŃSK, WARSZAWA, SZCZECIN, KRAKÓW, ZAKOPANE, POZNAŃ, LUBLIN, MAZOWSZE, MORZE, JEZIORA, GÓRY.
2. Zabawa dydaktyczna ”Skąd przywiozłam te pamiątki?”
Nauczyciel pyta z czym kojarzy się plecak i jakie jest jego przeznaczenie.
Dzieci wyjmują kolejno z plecaka skarby przywiezione z kraju i układają na mapie.
Muszle, bursztyn, latarnia, statek w butelce, piasek, łódka- obrazek, kajak- obrazek, chusta góralska, gorset krakowski, kamienie, kierpce, syrenka,
Nazywanie regionów, miejsc, miast z których przywieziono pamiątki.
3. Czytanie wierszy o Polsce (Podr.str.74)
Wybrane dzieci czytają. Nauczyciel zadaje pytania:
- o jakim kraju mowa?
- dlaczego mówimy, że Polska jest naszym domem?
Nauczyciel czyta wiersz Czesława Janczarskiego „Ojczyzna”.
- co to jest ojczyzna?
- z czym się kojarzy ojczyzna?
- czym dla was jest Ojczyzna?
Dzieci odpowiadając na postarają się znaleźć fragment wiersza odzwierciedlający ich skojarzenie z ojczyzną
4. Rozmowa na temat wyglądu flagi, godła, hymnu. Układanie i pisanie zdań o Polsce(cw.6 z.1)
5. Skojarzenia z Polską
Dzieci wypisują na karteczkach jedno słowo, które będzie skojarzeniem z ojczyzną. Przyczepiają pomysły pod hasłem Polska na konturze mapy wykorzystanym wcześniej Omówienie.
„Ojczyzna” Czesław Janczarski
Ojczyzna nasza to wieś i miasto
I las, co szumi piosnkę o zmroku
Obłok i słońce, co świeci jasno
Zboże, co w polu rośnie wysoko
Ojczyzna nasza to dom i szkoła
I szara wstęga drogi za domem
I wszystko, wszystko co jest dokoła
Tak bliskie sercu, drogie, znajome
To mowa, którą od dziecka znamy
To ludzie, których nic nie pokona
Gorącym sercem Ciebie kochamy
Ojczyzno nasza, ziemio rodzona.
Ojczyzna - bądź jakiś inny obszar, z którym powiązany jest szczególną więzią emocjonalną. Chodzi tu najczęściej o kraj/miejsce urodzenia bądź zamieszkania przodków.
Godłem Polski jest Orzeł Biały na czerwonym tle. Jest on zwrócony z prawą stronę i ma rozpostarte skrzydła. Jego niewielka głowę wieńczy złota korona. Ten okazały ptak ma duży dziób oraz złote szpony. Orzeł Biały jest dla wszystkich Polaków symbolem męstwa i wolności
Według popularnej , założyciel , podczas postoju w okolicach ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał od słowa gniazdo.
Flaga Polski – prostokątna, podzielona na dwa równe pasy poziome na górze, na dole. Barwy państwowe (biel i czerwień) pochodzą z – białego orła w koronie na czerwonym polu. Od 2 lat dzień 2 maja jest dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Hymn- pieśń tą śpiewa się zawsze w chwilach uroczystych i ważnych. Napisał ją Józef Wybicki we Włoszech z myślą o polskich żołnierzach walczących na ziemi włoskiej pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Stąd też nazwa Mazurek Dąbrowskiego.
GDAŃSK
SZCZECIN
WARSZAWA
ZAKOPANE
KRAKÓW
LUBLIN
POZNAŃ
MAZOWSZE
MORZE
GÓRY
JEZIORA
Ćwiczenie 1.
Do 9 dodaj kolejne liczby z tabeli .Wyniki wpisz w puste kratki.
+
2
5
3
8
6
4
1
9
Ćwiczenie 2.
Uzupełnij tabelę. Dodawaj do 8, do 7 – wyniki wpisz w puste miejsca.
+
2
4
7
5
3
8
6
8
10
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
© 2009 Zaopiekuj się moim sercem - zostawiłem je przy tobie. - Ceske - Sjezdovky .cz. Design downloaded from free website templates