KONSPEKTY z zaj.plast., SCENARIUSZE zajęć

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

Konspekt  1

 

 

Grupa:                       5,6 latki

Prowadzaca:             mgr Maria Stebel

Data:                         2 pażdziernik 2001r.

Publiczne Przedszkole nr18 w Wodzisławiu Śl.

 

Treści programowe:

Dostrzeganie i porównywanie zjawisk wizualnych, dźwiękowych, dotykowych, węchowych, smakowych poprzez dostrzeganie gamy barw w otoczeniu,

Dostrzeganie i porównywanie właściwości dotykowych powierzchni ze względu na jakość /gładka, szorstka, chropowata, puszysta i konsystencję / twarda, miękka, elastyczna/.

 

Program wychowania w przedszkolnego wspomagający rozwój aktywności twórczej dzieci- K.Nowak-Grobelska, B.Pilecka. Str 35

 

Temat: „Jabłuszko rumiane”.

 

Cele ogólne: 

Ø      Wspomaganie dziecka w odkrywaniu własnych możliwości.

Ø      Rozwijanie wrażliwości estetycznej, umiejętności odbierania przedmiotów i zjawisk w sposób polisensoryczny, a także wyrażania ich za pomocą różnorodnych środków i technik plastycznych. /Program str. 34/.

 

CELE OPERACYJNE:

·         wykazuje naturalną chęć poznania świata wszystkimi zmysłami,

·         otwarcie mówi o tym, co czuje,

·         potrafi słuchać innych,

·         chętnie podejmuje pracę plastyczną,

·         doprowadza pracę do końca,-

·         potrafi przedstawić swoją pracę – opowiedzieć o niej.

Formy pracy: -praca z całą grupą,

                        -praca indywidualna.

Metody:

Ø      czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,

Ø      percepcyjne: obserwacja,

Ø      słowne: rozmowa, instrukcja.

Organizacja:

·         dzieci zgromadzone na dywanie,

·         zabawa ruchowa,

·         działalność przy stolikach.

 

Pomoce: woreczki dla każdego dziecka, jabłka zielone i czerwone, warzywa; czosnek, cebula,

bibułka zielona, czerwona, żółta, niebieska, kartka papieru, klej, pędzel.

 

Literatura:

K.Rau. E.Ziętkiewicz: ”Jak aktywizować uczniów”

J.Krzyżewska: ”Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej”,

R.Gloton: ”Twórcza aktywność dziecka”.

 

Przebieg:

1.Czy można „oglądać”  za pomocą dotyku?- rozpoznanie ukrytego w woreczku jabłka za pomocą dotyku, określanie doznań dotykowych./co czujesz? , opisz ten przedmiot/.

2.Jak smakuje jabłko? Rozpoznawanie jabłka po smaku./talerz z pokrojonym, obranym jabłkiem- dla każdego dziecka/ określanie smaku jabłka.

3.Ilustracja ruchowa piosenki pt.  „Jabłuszko”- rytmiczne klaskanie, marsz, tupanie, wymachy rąk, skłony.

4.Malowanie bibułką –temat:  „Jabłuszko”- samodzielne doświadczenia dzieci podczas malowania bibułką- mieszanie się barw, powstawanie nowych barw.

5.Prezentacja swojej pracy.

 

Konspekt  2

 

Grupa:                                  5-latki

Prowadząca:                         mgr Maria Stebel

Data:                                      22 listopad 2005r.

Publiczne Przedszkole nr 18 w Wodzisławiu Śl. 

 

Program wychowania przedszkolnego wspomagający rozwój aktywności twórczej dzieci.

Dział programu: Ja i sztuka.

Wspieranie aktywności plastycznej poprzez wyposażenie dzieci w różne środki wyrazu, wzbogacanie jego przeżyć, wyzwalanie emocji, stwarzanie swobodnej, akceptującej i twórczej atmosfery. str. 34

Rysowanie i malowanie na różnych formatach papieru, na kartonie i płótnie za pomocą różnych technik: rysowanie kredką ołówkową, świecową, pastelową, kredą, mazakiem, świecą, węglem, patykiem i tuszem, malowanie farbą klejową, plakatową, akwarelową, tuszem. Str 35.

 

Temat:  „Malowanie bibułką”– temat dowolny.

 

Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z nową techniką „malowanie bibułką”.

Cel operacyjny:

·         nazywa kolory podstawowe,

·         prawidłowo operuje pędzlem na płaszczyźnie,

·         wykorzystuje kilka kolorów bibułek,

·         wykorzysta całą powierzchnię kartki,

·         dziecko wykona pracę plastyczną na dowolny temat,

·         doprowadzi pracę do końca,

·         opowiada o swojej pracy- prezentuje swoją pracę.

 

Metody:

Ø      Słowne: rozmowa, objaśnienie,

Ø      Czynne: samodzielnych doświadczeń.

Forma:

Ø      praca z całą grupą,

Ø      swobodna działalność plastyczna.

 

Pomoce:

Kartki format A-4  przyklejone na tekturce, pędzle, rozwodniony klej biurowy, kolorowa bibułka podarta na prostokąty 4x5 cm,

 

PRZEBIEG:

lJaki kolor najbardziej lubię- rozmowa – wypowiedzi dzieci, uzasadnienie swojego wyboru.llRozmowa:  to dobrze, że świat jest kolorowy  - czy lepiej, żeby świat był czarno- biały?llZapoznanie dzieci z techniką malowania bibułką- objaśnienie i pokaz sposobu malowania, l

      przypomnienie sposobu operowania pędzlem na kartce.

lSwobodna działalność plastyczna dzieci- malowanie  bibułką na dowolny temat,    l

      swobodne operowanie pędzlem, korzystanie z kilku kolorów bibułki, własne 

      doświadczenia- obserwowanie co dzieje się gdy nałoży się na siebie dwa różne kolory,

      werbalizowanie spostrzeżeń, wykorzystanie całej powierzchni kartki.

5.   Prezentacja swojej pracy.

                      Konspekt zajęć dla dzieci 4 - 5 letnich

 

Temat :  Jesienne drzewa

 

Cel ogólny: Tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi podzielić swoje imię na sylaby,
- umie uważnie wysłuchać wiersza,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące jego treści,
- ilustruje ruchem treść piosenki,
- wie z jakich części składa się drzewo,
- zna barwy charakterystyczne dla jesieni,
- potrafi współdziałać w grupie,
- prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela.

Forma pracy: z całą grupą.

Metody:
-czynna- zabawowa,
- m. D.Dziamskiej

Środki dydaktyczne:
wiersz H.Świąder "Kolorowa jesień", grzechotka, sylwety liści dla każdego dziecka w czterech kolorach, 4 sylwety dużych liści w 4 kolorach, karton, farby plakatowe, pędzle, gazety, dwie czarne kredki (pastele), klej, arkusz szarego papieru, taśma klejąca, nagranie rytmicznej muzyki.

Przebieg zajęć:

1 Powitanie piosenką "Wszyscy są".

2 Zagranie swoich imion na grzechotce - podział na sylaby.

3 Słuchanie wiersza zagadki H.Świąder "Kolorowa jesień" z wykorzystaniem ilustracji.

Kto ubrał drzewa w parku
w suknie kolorowe?
Kto złociste korony
włożył im na głowę?
To jesień tańczy wesoło
w lesie, ogrodzie i w sadzie.
Na listku dębu i klonu
nowe kolory kładzie-
Czerwone, żółte, brązowe
rozdaje małym listkom.
I pyta wszystkie drzewa
"Wymalowałam już wszystko?"

4 Omówienie treści wiersza.
- Jak wyglądają drzewa jesienią?
- Jakie kolory mają jesienne drzewa?
- Jak nazywają się części drzewa? (korona, pień)

5. Rozdanie dzieciom kolorowych sylwet liści. Rozpoznawanie i nazywanie barw charakterystycznych dla jesieni. N-l wydaje polecenia np. pomachają mi dzieci, które mają liście czerwone itp.

6 Zabawa ruchowa przy muzyce. W trakcie trwania melodii dzieci z listkami swobodnie tańczą na wietrze. Na przerwę w muzyce każde dziecko musi odszukać na dywanie sylwetę dużego liscia w odpowiednim kolorze i usiąść przy nim. W trakcie kolejnego tańca dzieci, n-l zmienia położenie dużych liści.

7 Praca plastyczna "Jesienne drzewo".
Rytmiczne ćwiczenia przy stolikach. Przy rytmicznej muzyce dzieci suchym pędzelkiem wystukują rytm na stoliku. Następnie maczają pędzel w farbie i kropkują karton również w rytm muzyki. Na sygnał n-la dzieci zmieniają kolor lub suszą obrazek papierową kulką.
Dzieci ustawione w pociąg podchodzą kolejno do przyklejonego na ścianie arkuszu szarego papieru i obiema rękami kreślą od dołu dwie kreski- rysując w ten sposób pień drzewa. Następnie wracają do stolików i palcami wydzierają z zamalowanych kartek kontury liści, które potem przyklejają do pnia drzewa na szarym arkuszu.

8 Umieszczenie wykonanego drzewa na wystawce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • katek.htw.pl
  • © 2009 Zaopiekuj się moim sercem - zostawiłem je przy tobie. - Ceske - Sjezdovky .cz. Design downloaded from free website templates